GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
BİTKİSEL GIDA ve YEMİN İTHALAT ÖN BİLDİRİMİ İŞLEMLERİ
Ürün Bildirim Numarası :
Ürün Bildirimi Yada Sevkiyat Bildirimine Ait Olan Bildirim Numarası ve Sorgulama Şifresini Sorgular.
Sorgulama Şifresi :
Güvenlik Kodu :
Personel Girişi
Sunucu 3
Ön Bildirimden Sorumlu Kişi
Adı Soyadı :
Adresi :
Tel. Numarası :
E-Posta :
İthalatçı Firma Bilgileri 
Yerli FirmaYabancı Firma
Adres :
Vergi No :
Vergi Dairesi :
Ürün Bilgisi
Açıklama (Firma) :Ürün Sınıfı :
Ürün Adı :
Marka Adı :
Ürün Bildirimine Ait Olan Verileri Ekler.
BİLGİLENDİRME
Ürün Bildirimi İade Talepleri konulu 31.08.2021 tarih ve 2450451 sayılı yazı kapsamında iade taleplerinin İl Müdürlüğü’ne yapılması gerekmektedir. Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Ana sayfasında (https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/ ) Mevzuat Menüsü/Talimat/Talimatname/İç emirler bölümünden Ürün Bildirimi İade Talepleri Talimatına (https://kms.kaysis.gov.tr/Home/Goster/180593 ) ulaşabilirsiniz. Ayrıca Döner Sermaye ücretlerinin İl Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi’ne yatırılması gerekmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlükleri Döner Sermaye IBAN Numaralarına (https://www.tarimorman.gov.tr/Konu/2114/Il_mudurlukleri_IBAN_No) ulaşmak için bu linki kullanınız.  
Ön Bildirim Sisteminde bir hata olması durumunda, Banka tarafından Kredi Kartınızdan çekilen ücretler tarafınıza iade edilmektedir. İade işlemleri için Merkez Döner Sermaye Saymanlığı (0312 287 33 60/8938) ile iletişime geçebilirsiniz. Ön Bildirim Numarası ve şifresi oluşturulan başvurular için iade işlemi yapılmamaktadır.  
25.08.2011 tarih ve 28036 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kayıtlı Elektronik Posta Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Genel Müdürlüğümüz görevleri ile ilgili firmaların yapmış oldukları müracaatların elektronik ortamda kabul edilebilmesi için Genel Müdürlüğümüz Bilgi İşlem Birimi ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. 
Gıda ve yem amaçlı kenevir tohumu ithalatında, sertifika veya deklerasyonda ısıl işleme tabi tutulduğunun belirtilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır, ısıl işlem yanında kabuk soyma neticesinde çimlenme kabiliyeti giderilmiş kenevir tohumunun kontrollerinin ardından çimlenme kabiliyetininin giderildiğinin tespit edilmesi halinde ithaline izin verilebilecektir. 
31.12.2019 tarihinden sonra ithalatçı firma tarafından verilecek GDO beyanları kabul edilmeyecektir. 01.01.2020 tarihinden itibaren GDO beyanlarının ihracatçı ve/veya üretici firma tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.  
Ürün Grubu KoduÜrün Grubu AdıYetkili Kişieposta Adresi